Logotype
01/03

Pirmojo pramoninio roboto istorija

Pramoninės robotikos istorija prasidėjo XX amžiaus viduryje, kuomet pirmaujantys inžinieriai ir išradėjai pradėjo tyrinėti gamybai automatizuoti skirtų mechanizuotų sistemų kūrimo galimybes.

Vienas ryškiausių tų laikų atstovų buvo Džordžas Devolas, svariai prisidėjęs prie robotikos kūrimo.

Penktojo dešimtmečio pradžioje, dirbdamas inžinieriumi bendrovėje "General Motors", Džordžas Devolas pradėjo aktyviai tyrinėti gamybos procesų automatizavimo galimybes. Kartu su kolegomis jis ieškojo įvairių būdų, kaip optimizuoti ir padidinti darbo efektyvumą gamyklose.

Būtent šiuo laikotarpiu Devolas ir jo komanda pradėjo kurti robotą, galintį atlikti rutinines užduotis gamybos linijoje. Šis projektas paskatino sukurti pirmąjį pasaulyje pramoninį robotą, pavadintą Unimate.

Pavadinimą "Unimate" sudaro žodžiai "Universal" (universalus) ir "Automation" (automatizacija), kas atspindi pagrindinius šio įrenginio sukūrimo tikslus.

Pirmieji Unimate prototipai buvo gana dideli ir gremėzdiški. Jie turėjo ribotas galimybes ir ne visada patikimai atlikdavo savo užduotis. Tačiau laikui bėgant, sunkaus inžinierių darbo dėka Unimate tapo efektyvesnis ir patikimesnis.

Pirmasis veikiantis Unimate egzempliorius buvo sukurtas 1954 m. Tai buvo programinės įrangos pagalba valdomas manipuliatorius su griebtuvu. Šis robotas pakankamai tiksliai ir greitai galėjo pakelti sunkius daiktus ir juos perkelti iš vietos į vietą.

Istorinis momentas įvyko 1961 metais, kai robotas Unimate pirmą kartą buvo panaudotas JAV automobilių gamintojo General Motors gamykloje. Jo panaudojimas iškraunant dalis iš presavimo mašinos tapo savotišku technologiniu proveržiu, žymiai padidinusiu našumą ir sumažinusiu darbuotojams keliamą riziką.

Šis įvykis didžiąja dalimi nulėmė būsimą pramoninio automatizavimo plėtrą.

Unimate panaudojimo automobilių gamykloje sėkmė paskatino Džordžą Devolą įkūrti savo įmonę pavadinimu Devol Industrial Automation. Tai pažymėjo naują etapą ne tik jo karjeroje, bet ir apskritai robotikos raidoje.

Laikui bėgant Devol Industrial Automation tęsė savo plėtrą. Įmonė pradėjo kurti ir gaminti naujus robotų modelius, o taip pat programinę įrangą ir valdymo sistemas, ilgainiui tapusias technologiniu pagrindu daugumai pirmaujančių pasaulyje robotų gamintojų. Viena pirmųjų įmonių, įsigijusių Unimate licenciją, buvo Japonijos korporacija Kawasaki Heavy Industries, šiandien gerai žinoma dėl savo gaminamų pramoninių robotų asortimento. 

Tokiu būdu Džordžo Devolo vaidmuo kuriant robotą Unimate tapo esminiu žingsniu, paskatinusiu pramoninės robotikos plėtrą. Jo darbas ir indėlis šioje srityje atvėrė naujus pramonės automatizavimo horizontus ir prisidėjo prie darbo efektyvumo didinimo.

Unimate tapo pirmuoju žingsniu kuriant modernius pramoninius robotus, kurio svarbos techninių inovacijų istorijoje negalima pervertinti.

06.03.2024 // NORDICA STERLING tinklaraštis

01/03
Greita konsultacija

Greita konsultacija

Jus dominanti robotizavimo sritis